در مورد زندگی در ترکیه بیشتر بدانید

Kentsel_Dönüşüm - آتش سوزی در ترکیه - خانه در ترکیه

داستان خانه های قدیمی در ترکیه

احتمالا شماها هم مثل ما متوجه تعداد زیاد خانه های قدیمی در ترکیه شدید! 

 

خوبه که بدونین این خانه های قدیمی در ترکیه دو قسمت هستن؛ یکی اون قسمتی که به نظر تاریخی میاد و خیلی شبیه خیابانهای اروپایی هستن که خوب نه تنها زشت نیستن بلکه خیلیم زیبان و تو زیبایی شهر تاثیر زیادی دارن و آدم دلش میخواد ساعتها بهشون خیره بشه یا حتی ازشون کلی عکاسی کنه. 

ولی قسمت دیگه اون قسمتیه که نه تنها زشته، بلکه حس خوبی هم به آدم نمیده و آدم دلش نمیخواد حتی از اون خیابون بگذره! من اونطور جاها حتی احساس ترس هم میکنم هم از ناامنی هم از زلزله! 

این خانه های قدیمی در ترکیه که به چشم من و شما اومده خوب مسلما به چشم شهرسازی و شهرداری و دولت و … هم میاد و واسه همینه که قانون تحولات شهری در سال ۲۰۱۲  وضع و مفاد و تبصره های مربوطه در اون مطرح شده؛ درست مثل ایران و همه ی کشورهای دیگه.

در این مقاله خونه های قدیمی در ترکیه موضوع بحث ماست و به دلیل زلزله خیز بودن این کشور، این بحث تحول شهری بیشتر هم براش اهمیت پیدا میکنه (متاسفانه هممون طی سالهای اخیر شاهد زلزله های شدید ازمیر، استانبول و شهرهای شرقی ترکیه بودیم و دیدیم که چه خسارتهای مالی و جانی به بار آورده. حالا تازه اگر زلزله ی سال ۱۹۹۹ استانبول رو نادیده بگیریم!)

 

حالا باید دید آیا همه ی این خانه های قدیمی در ترکیه میتونن تبدیل به واحد نوساز بشن و این خطرات از بین بره و شهر هم زیباتر بشه؟

در مورد اول که خانه های تاریخی هستن، تقریبا میشه گفت هیچکدام اجازه ی تخریب، نوسازی ندارند! که خوب بهتر 🙂 (بهتر از این لحاظ که زیباییشون ماندگار خواهد بود) ولی بسته به درجه ی تاریخی بودن اونها قابلیت بازسازی و ترمیم دارند (موضوع امنیت اینجا مدنظر گرفته میشه) و از خیلی هاشون مثل همین محله ی آکارتلر برای رستورانها و موزه ها استفاده میشه.

داستان خانه های قدیمی در ترکیه

اما در مورد نوع دوم؛ بله حتما باید تخریب بشن و جای خودشونو به ساختمانهای نوساز بدن که هم شهر زیباتر بشه و هم ریسک خطر مالی و جانی کاهش پیدا کنه. البته اینکه چه زمانی باید تخریب بشن تصمیمیه که توسط شهرداری و ادارات مربوطه گرفته میشه. 

داستان خانه های قدیمی در ترکیه

اما نکته ی مهمی که واسه شما که سرمایه گذار خارجی هستین خیلی حائز اهمیته: 

شما به عنوان خارجی تو یه کشوری که خیلی از قوانین و حتی شاید زبانش رو نمیدونین بهتره که با دقت بیشتری ملک مورد نظرتونو انتخاب کنین چون مثلا در حال حاضر تقریبا تمام واحدهای قبل زلزله ی استانبول باید تخریب و نوسازی بشن (البته که همه با هم اتفاق نمیوفته و چند سال زمان میبره) 

خوب شاید بگین اینکه بد نیست ملک قدیمی به قیمت میخرم و بعدشم نوسازی میشه و واحد باارزشتری دارم! بله درست میگین ولی به شرطی که انتخابتون درست باشه! 

 

منظور از انتخاب درستِ خانه های قدیمی در ترکیه چیه؟ 

۱) ببینید موضوع اینه که اگه ملک شرایطی داشته باشه که قابلیت نوسازی نداشته باشه، فقط تخریب میشه و شما میمونین با سهمی از یه زمین که غیر قابل ساخته! 

۲) یا اینکه اگه قابلیت نوسازی داشته باشه ولی تراکم کمتری بهش بدن ممکنه متراژ واحد شما نصف و یا حتی کمتر بشه! 

۳) یا اینکه فرض بگیریم که ملک تجاری دارید و حالا در مدل شهرسازی جدید تو این ملک نمیتونه واحد تجاری ساخته بشه و خوب مسلمه که شما ضرر کردید! 

و خیلی موارد دیگه که چون زیادی دیگه تخصصی میشه و طولانی، تو این مقاله نمیگنجه. اگر لازم شد در مقاله های بعدی حتما در موردشون توضیح خواهم داد. 

 

فقط بهتون پیشنهاد میدم اگر قصد پیدا کردن ملک خاص برای سرمایه گذاری (چه برای خرید و گرفتن شهروندی ترکیه و چه برای ساخت و ساز) در استانبول دارید، با من مشورت کنید ضرر نمیکنید 😉

 

 

اگه ملکی رو به خاطر ارزونی وسوسه شدین که زود معامله کنین شک نکنین که یه همچین داستانی داره!

 

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و سوالات بیشتر از
گروه دایره ترکیه کلیک نمایید