در مورد زندگی در ترکیه بیشتر بدانید

در خرید ملک متراژ نت مهم است یا بروت؟1

در خرید ملک متراژ نت مهم است یا بروت؟

در خرید ملک متراژ نت مهم است یا بروت؟

کسانی که به هردلیلی قصد خرید ملک در ترکیه را داشته و یا دارند احتمال زیاد با این دو واژه آشناییت دارند. 

تو این مقاله سعی دارم بیشتر در مورد این دو واژه صحبت کنم، البته شما هم اگر اطلاعاتی غیر از اینهایی که من عنوان میکنم در مورد این موضوع دارید از ما دریغ نکنید و برای ما یادداشت کنید تا هم ما و هم بقیه دوستان ازش بهره مند شویم.(من اعتقاد دارم هیچ وقت نمی توانیم مطمئن بگوییم که در مورد یک موضوع همه چیز را میدانیم، مخصوصا که وقتی با ترکیه سروکار داشته باشیم!)

واژه ی نت در زبان ترکی به معنای شفاف، خالص و … میباشد و در صنف ساختمان به معنای متراژ مفید به کار میرود. 

واژه بروت هم در زبان ترکی به معنای ناخالص بوده و در صنعت ساختمان به معنای متراژ کل یعنی متراژ مفید+مشاعات ساختمان استفاده میشود. 

با کمی دقت متوجه میشویم که معادل همین کلمات در فارسی و در ایران هم مورد استفاده قرار میگیرد. مثلا می گوییم متراژ مفید واحد ۱۱۰ متر است ولی ۳۰ هم مشاعات دارد. اگر همین مثال را برای ترکیه بخواهیم در نظر بگیریم متراژ نت ۱۱۰ متر بوده و متراژ بروت ۱۴۰ متر!

 

حالا برویم سراغ این مطلب که در خرید ملک متراژ نت مهم است یا بروت؟

خوب از آنجایی که متراژ نت متراژی است که شما به صورت اختصاصی حق استفاده ار آن را دارید بنابراین لازم است که قبل از خرید ملک متراژ نت آن را دقیق بدانید. مخصوصا در مواقعی که ملکی رو پیش خرید میکنید و بدون اینکه داخل واحد را دیده باشید آن را میخرید، اگر متراژ مفید به شما گفته نشده باشد و فقط بر اساس متراژ بروت به شما فروش انجام شده باشد، موقع تحویل شوکه خواهید شد! چون در بعضی مواقع حتی تا ۳۰ درصد این متراژها با هم فرق دارند! 

متراژ بروت هم در واقع مجموع فضاهایی است که واحد شما ازش استفاده میکند: یعنی متراژ واحد+ پارکینگ، آسانسور، راه پله و …  خوب از آنجایی که سهم شما از زمین بر مبنای این متراژ محاسبه میشود، دانستن این عدد هم حق مسلم شماست. البته که مخصوصا در این مورد هیچ کس کوتاهی نمیکند و چون معمولا فروش بر طبق این عدد  محاسبه میشود خواه ناخواه در جریان این رقم قرار خواهید گرفت.

 

در خرید ملک متراژ نت مهم است یا بروت؟2

 

و اما موضوع آخر اینکه شاید بپرسید کدام یکی از این دو عدد در سند ذکر میشود؟

اینطور بگویم که در سندهای قبل از سال ۲۰۲۰ سند از هر نوعی که بود فقط سهم شما از زمین در سند قید می شد و چیزی از متراژ واحد نوشته نمیشد نه نت و نه بروت! 

اما از سال ۲۰۲۰ به بعد اگر ملکی بخرید که سند دست اول داشته باشد خواهید دید که علاوه بر سهم شما از زمین، متراژ نت و بروت هر دو ذکر می شوند و خوب شما به عنوان یک خارجی با خیال راحت تر می توانید به خرید ملک بپردازید. 

 

اگر در مورد موضوعاتی که نوشتم سوالی هست که ذهنتان را درگیر میکند و من نتوانستم منظورم را خوب برسانم که در در خرید ملک متراژ نت مهم است یا بروت، حتما برای من بنویسید یا با من تماس بگیرید تا بیشتر در موردش گپ بزنیم. 🙂

 

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و سوالات بیشتر از
گروه دایره ترکیه کلیک نمایید