در مورد زندگی در ترکیه بیشتر بدانید

مناطقِ استانبولِ بزرگ

مناطقِ استانبولِ بزرگ

تعدادِ مناطقِ استانبولِ بزرگ رو میدونین؟

این روزها که تعداد مهاجرین ایرانی به استانبول رو به افزایشه، ضروری دونستم که در مورد استانبول و مناطقِ استانبولِ بزرگ مقاله ای بنویسم که مهاجرین تازه وارد با دیدی بازتر وارد این کلانشهر شده و در شروع مهاجرت کمتر اذیت بشن. 

استانبول در شمال غربی کشور ترکیه قرار گرفته و ۳۹ تا منطقه و حدود ۱۰۰۰ تا محله داره! که از ۳۹ منطقه استانبول ۲۵ تای آنها در قسمت اروپایی استانبول و ۱۴ تای آن در قسمت آسیایی استانبول قرار گرفته.

استانبول به شکل مستطیله؛

 از غربی ترین نقطه تا شرقی ترین نقطه آن یه چیزی حدود ۱۵۰-۱۴۰ کیلومتر (بسته به اتوبان انتخابی متغیره) فاصله داره! 

و از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه استانبول حدود ۴۰ تا ۱۰۰ کیلومتر فاصله است. (در نقاط مختلف متفاوته) 

البته اینم بگم که این عددها مال مسیریه که به طور مستقیم طی بشه! 

 

حالا این رو هم به موضوعات بالا اضافه کنین که استانبول مثل تهران نیست که بالاشهر پایین شهر داشته باشه و به قول یکی از مشتریان عزیزمون در واقع توازن و تعادل در همه جای استانبول برقراره! یعنی هم محله خوب و هم محله بد در تمام مناطق استانبول وجود داره! 

اتفاقی هم که در طی سالها افتاده اینه که شهرنشینی از سمت دریای مرمره یعنی خط جنوبی استانبول شروع شده و به خاطرهمین بیشتر تراکم جمعیتِ مناطقِ استانبولِ بزرگ در نیمه ی جنوبی آن هست. 

به خاطر همینه که خیلی ها فکر میکنن مناطق جنگلی شمال استانبول جزوی از استانبول نیستن و بهش میگن حاشیه ی استانبول! در صورتی که اونها هم از مناطق استانبول هستند و گاهی خیلی زیباتر و با آرامش تر از مناطق مرکزی، فقط فرقشون اینه که تراکم جمعیت در اونا کمتره و در واقع در خیلی موارد دهاتها به شهر تبدیل نشدن!

و همین استانبولِ بزرگ و دوست داشتنی طبق آخرین سرشماری حدود ۱۶ میلیون نفر جمعیت ثابت داره! یعنی توریست و جمعیت شاغلی که ممکنه از شهرهای اطراف در روز به این شهر بیان به این رقم اضافه میشن.

مناطقِ استانبولِ بزرگ2

چیزی که یک شخص تازه وارد باهاش روبرو میشه همین تعداد زیادِ مناطقِ استانبولِ بزرگ و شلوغ و گیج کننده هست که حتی اگر چندین بار هم به اینجا سفر کرده باشه مطمئنا جز چند تا محله یا منطقه، اطلاعات خاصی از بقیه مناطق نداره و اگر هم داره خیلی سطحیه! 

حالا چیکار میشه کرد؟

 به نظر من چه بخواین خونه بخرین چه بخواین اجاره کنین اولین و مهمترینش اینه که تکلیفتونو با خودتون در مورد علاقه مندیهاتون (صد البته که باید منطقی باشه) و بودجتون مشخص کنین و اگر مثلا دسترسی به جای خاصی مثل مدرسه ی خاصی یا بیمارستان خاصی یا محل کارتون مد نظر هست رو حتما در نظر بگیرید. 

این فیلترها باعث میشه حق انتخابتون از ۳۹ تا منطقه برسه به ۴ یا ۵ تا منطقه که به محض ورود و یه بازدید حتی سطحی متوجه میشید که کدومشو بیشتر دوست دارین یا کدومش بیشتر مناسب شماست و بعدشم میتونین خیلی عمیق وارد انتخاب گزینه های موجود برای خرید یا کرایه بشید. 

در غیر اینصورت میتونم بگم اینقدر سردرگم و خسته میشین که مثل چند تا از مشتریانی که دیدم شاید از خرید ملک یا زندگی در استانبول منصرف بشید! 

 

اینهمه ذهنتونو خسته کردم که در نهایت برسم به این جمله که استانبول خیلیییییی بزرگه و خیلی متنوع. پس هر چی بیشتر و آگاه تر و فیلتر شده تر به سمت هدفتون حرکت کنین وقت کمتری ازتون گرفته میشه و راحتتر و سریعتر به نتیجه میرسید. 

مطلبی که خیلی لازم میدونم در انتهای این مقاله عنوان کنم اینه که در مسیر تحقیقات و انتخاب منطقه برای اینکه مطمئن بشید که مسیر رو درست میرید و سریعتر هم به نتیجه برسید حتما حتما از کمک متخصصین این حوزه استفاده کنین (ما یا بقیه فرقی نمیکنه مهم شخصیه که مسلط به استانبول باشه و حتما ایرانی باشه که فرهنگ و سلیقه شما رو بهتر درک کنه) در غیراینصورت مطمئنم که خیلی وقت زیادی ازتون گرفته میشه و شاید هم در نهایت به نتیجه ی دلخواه نرسید. 

 

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: ۵ میانگین: ۳.۴]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و سوالات بیشتر از
گروه دایره ترکیه کلیک نمایید