در مورد زندگی در ترکیه بیشتر بدانید

نتیجه ی تاخیر در پرداخت قسط ( پیش خرید ملک در ترکیه)

نتیجه ی تاخیر در پرداخت قسط (پیش خرید ملک در ترکیه)

نتیجه ی تاخیر در پرداخت قسط ( پیش خرید ملک در ترکیه)

 

اگر شما هم مثل این دوست عزیز ما قدرت ریسک پذیری دارید و به پیش خرید ملک در ترکیه فکر میکنید، حتما این مطلب رو با دقت بخونید!   

 

سال ۲۰۱۷ که تازه داشتیم به وارد شدن به بازار املاک ترکیه فکر میکردیم، و مشغول انجام کارهای تبلیغاتی مشتریهامون بودیم؛ یکی از دوستانم از ایران سوالاتی در مورد پیش خرید ملک در ترکیه ازم پرسید و منم از اونجایی که خیلی اطلاعاتی در این زمینه نداشتم بهش گفتم یکی از مشاورین املاکی که در استانبول فعاله و ما هم مشاور تبلیغاتیشون هستیم رو بهت معرفی میکنم هر سوالی داری از خودشون بپرس.

 نتیجه این شد که دوستم رو با این مشاور املاک آشنا کردم و پروسه همکاریشون شروع شد. در بازدیدهایی که از پروژه های مختلف داشتن، دوستم از یکی از پروژه ها واحدیو که قرار بود ماه ۸ سال ۲۰۱۸ آماده تحویل بشه رو پیش خرید کرد. 

بعد از بستن قرارداد و پرداخت پیش پرداخت اولیه به تهران برگشت و قرار شد طبق پلن پرداختی که تو قرارداد ذکر شده اقساط رو به صورت ماهیانه به حساب پروژه واریز بکنه، البته که این کار رو انجام داد! 

موضوع اصلی از جایی شروع میشه که دوست ما همیشه پیگیر شرایط پروژه بود و هم خودش هم ما متوجه این موضوع شدیم که پروژه اونطور که باید سرعت عمل نداره و تاخیر در تحویل خواهد داشت ولی هیچکدوم فکر نمیکردیم این تاخیر حدود دو سال طول بکشه! 

از اونجایی که آخرین قسط مشتری که در واقع حدود یک سوم مبلغ کل خونه بود، طبق قرارداد باید چند ماه پس از تحویل پرداخت میشد؛ وقتی پروژه تحویل نداد مشتری یعنی دوستم نگران شد و برای واریز قسط آخر دنبال راه حل هایی بود. از من خواست تا باهاشون ارتباط بگیرم و بپرسم که باید چیکار کنیم. نتیجه تماس من با مدیر فروش پروژه این شد که چون واحد رو تحویل ندادن انتظار دریافت پول از طرف ما را هم ندارن.

پیش خرید ملک در ترکیه

تحویل واحد

از این مکالمه حدود ۱۶ ماه گذشت که پروژه باهام تماس گرفت که واحد آماده تحویلِ و بیایین تحویل بگیرین. دوستم از تهران اومد و با هم برای کارهای تحویل رفتیم. اونجا از شنیدن خبر اینکه قسط پرداخت نشده را باید به دلار روز پرداخت کنیم و مبلغ ۱۵۰ هزار لیر بدهی به ۳۶۰ هزار لیر تبدیل شده شوکه شدیم!!! مدیر فروش حرفی که زده بود را قبول نمی کرد و به طور کاملا غیر قانونی داشتن طلب بهره پول اونم به دلار میکردن! 

از این جلسه تا دریافت واحد و تموم شدن کار حدود یک ماه تمام در حال مذاکره باهاشون بودیم که بدون اینکه مشکل به شکایت و دادگاه برسه بتونیم به طور معقولی این مورد رو حل کنیم. 

اولین چیزی که معلوم شد این بود که بدهی اصلی دوست ما که ۱۵۰  هزار لیر بود تو سیستم اونها ۱۸۰ هزار لیر نشون داده میشد! دلیلشم این بود که چند تا از پرداخت ها تو سیستم حسابداریشون وارد نشده بود!!! ( پرداختی که مربوط به حدود دو سال پیش بود) 

مورد بعدی این بود که حتی اگه قرار بود به دلار روز حساب بشه این اختلاف حساب اینقدر نمیشد، و نمیدونیم به طور عمد یا غیرعمد داشتن با نرخ دلار زمان خرید میسنجیدن نه با نرخ روز آخرین بدهی که پرداخت نشده بود!

بعد از مشخص شدن این دو مورد رقم ۳۶۰ هزار لیری که مشخص کرده بودن رسید به ۲۰۵ هزار لیر که خوب ۱۵۰ هزار لیرش بدهی اصلی دوستم بود. 

از اونجایی که با کمک دوستم ما سعی کرده بودیم پله به پله این مشکل رو حل کنیم که تبدیل به معضل بزرگی نشه، تو این مرحله ما اصل بدهی پروژه رو پرداخت کردیم که از حسن نیت ما مطمئن بشن و بدونن که قصد حل کردن موضوع  و پرداخت بدهی رو داریم نه مثل خیلی از مشتریاشون دنبال حرف الکی زدن. 

بعد از پرداخت، دوباره جلسه ای ترتیب دادیم باهاشون و حالا دیگه خیلی قانونی و طبق قرارداد باهاشون صحبت کردیم. (خوب موضوع اینه که ما بعد از سه سال که تو این کار تجربه کسب کردیم، به واسطه ی شغل تبلیغاتمون هم با پروژه ها و افراد معتبری در این زمینه آشنا شدیم که تو این مشکل خیلی خوب به ما کمک کردن.) بر طبق قرارداد پیش رفتن یعنی اینکه طبق مفاد قرارداد باید جریمه دیرکرد طبق بهره ی بانک مرکزی محاسبه میشد و پروژه هم بابت تاخیر در دیرکرد جرایمی پرداخت میکرد که در واقع از این رقم کم میشد؛ خلاصه اینکه رقم نهایی شد ۱۷۸ هزار لیر! چیزی که روز اول ۳۶۰ هزار لیر عنوان شده بود!

 

الان که این مشکل حل شده باز هم وقتی موضوع رو از اول بررسی می کنیم می بینیم که بازهم اگه همین اتفاق بیوفته و پیش خرید ملک در ترکیه بکنیم از جایی که اصلا پروژش طی ۲ سال هیچ رشدی نکرده، قسطمون رو پرداخت نمی کنیم تا تحویل بدن ولی حتما یه مذاکره ی رسمی تری باهاشون میکنیم که نزنن زیرش! 

 

از اونجایی که ناخواسته همچین مشکلاتی رو تجربه و حل و فصل کردیم، ممکنه اطلاعات و تجربیاتی داشته باشیم که بقیه ی همکارانی که در زمینه املاک کار میکنن نداشته باشن. بنابراین اگر شما هم خدایی نکرده تو این بازار کساد دچار همچین مشکلاتی شدین میتونین رو کمک ماحساب کنین. 

 

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: ۱ میانگین: ۳]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و سوالات بیشتر از
گروه دایره ترکیه کلیک نمایید